Helicobacter pylori – uzroci, simptomi infekcije i liječenje
Helicobacter pylori je gram-negativna mikroaerofilna bakterija koja naseljava različite dijelove želuca i dvanaesnika, gdje uzrokuje upalu koja je čvrsto povezana sa većinom želučanih tegoba uključujući i maligne promjene na želucu.
Jedina je bakterija koja može preživjeti u izrazito kiselom želučanom sadržaju, s vrlo malo kisika, pri temperaturi od 37 stupnjeva C. Osim na želučanoj sluznici, kod ljudi je Helicobacter pylori otkriven i na ranicama na sluznici usne šupljine, u zubnim naslagama, u slini, a dokazan je i u stolici. U čovjekovu je okolišu (voda, hrana, otpadne vode) Helicobacter pylori nađen samo iznimno, s obzirom da pripada bakterijama vrlo osjetljivim na različite nepovoljne činitelje okoline, a i tada samo u svom kuglastom obliku, za koji nije dokazano da uzrokuje bolest.
Simptomi prisutnosti helico bakterije:
Helicobacter pylori uzrokuje više od 90% ulkusa (čireva) dvanaesnika i do 80% ulkusa želuca. Do 1982. godine kada je Helicobacter pylori otkriven, smatralo se da su glavni uzroci ulkusa želuca i dvanaesnika jače začinjena i zakiseljena hrana, stres i loše životne navike. Do otkrića bakterije, pacijenti su dobivali različite lijekove koji su samo ublažavali simptome bolesti, ali nisu dovodili do izlječenja. Stoga su se, nakon prestanka uzimanja terapije, simptomi u većini slučajeva vraćali. Sad je jasno da je uzročnik bolesti kod tih pacijenata bila bakterija koja je preživjela.
Posebno je opasna kombinacija inficiranost bakterijom Helicobacter pylori uz istovremeno pušenje, korištenje alkohola, nezdrave hrane (pržena hrana), kao i nekih lijekova (salicilati, hormonalni preparati, antibiotici, narkotici) jer dolazi do kontinuiranog oštećivanja sluznice želuca te erozije (razaranja) tkiva želuca.
Suvremeni, često predinamičan i stresan način života umnožava probleme jer je poznato da stres potiče izlučivanje želučane kiseline koja oštećuje želučanu sluznicu.
BILJNIM KAPIMA i ČAJEM PROTIV HELICO BAKTERIJE
Dakako, rješenje uvijek možemo pronaći u neiscrpnoj riznici zdravlja zvanoj priroda, međutim valja znati što iz nje izabrati kako bismo si pomogli.
Čajevi od sljeza, lana i divizme imaju zaštitnu ulogu jer potiču prirodnu proizvodnju sluzi ili proizvode sluz koja štiti opnu želuca i djelomično neutralizira djelovanje želučane kiseline.Pošto imamo prisutnu bakteriju u sluznici želuca u čajnu mješavinu moramo staviti i baktericidne biljke kao što su ružmarin, borovica, lavanda, islandski lišaj, majčina dušica, timijan...
Zbog prisutnog stresa, u čaj ili biljne kapi treba dodati matičnjak, hmelj, pasifloru ili još bolje valerijanu, iako njen miris baš nije ugodan.
Menta je odlična jer zbog anestezirajućeg djelovanja (sadrži oko 70 posto mentola u eteričnom ulju) umanjuje bolove, dok komorač i kim kao karminativi djeluju protiv nadutosti.
Svaki dan potrebno je popiti od pola litre do litru čaja, malo po malo tijekom dana. Uz čaj, redovito tijekom tri mjeseca obavezno piti i biljne kapi.
Ovisno o simptomima, netko će dobiti čaj i kapi za gastritis, žgaravicu i zatvor, a netko za gastritis i snažne bolove ili mučninu.
Kombinirajući ih u posebnom omjeru, fitoterapeut i iscjelitelj Neven Carin stvorio je biljne kapi i čaj koji ojačavaju sluznicu želuca, vraćaju ravnotežu zdravlja te dižu imunitet.
Preporučam korištenje :
Kako i hranom protiv Helicobacter pylori ?
Opće je poznato da prehrambene navike i odabir hrane može uvelike pomoći u smanjenju tegoba vezanih uz infekciju bakterijom Helicobacter pylori. Liječenje gastritisa počinje s promjenom prehrane, koja može donijeti trajno izlječenje. Preporučuje se lagana vegetarijanska, kuhana ili sirova prehrana bez teških i masnih namirnica. Stoga, uz terapiju biljnim antibioticima u prehranu svakako vrijedi uvrstiti i ove moćne namirnice.
BROKULA
Već je 20 godina poznat antikarcinogeni učinak sulforafana, fitokemikalije kojom brokula obiluje. No, zadnje desetljeće donijelo je cijeli niz studija koje pokazuju da brokula i osobito klice brokule, zahvaljujući sadržaju sulforafana, mogu inhibirati rast H. pylori, jednog od glavnog uzročnika karcinoma želuca. Pozitivan učinak primijećen je i na životinjama i na ljudima, a prema studiji objavljenoj 2009. godine u časopisu Cancer Prevention Research svakodnevnim unosom brokule, odnosno klica brokule, unose se dovoljne količine vrijedne fitokemikalije za ispoljavanje blagotvornog učinka.Sulforafan nalazimo i u nekim drugim namirnica poput prokulice, rotkvice i kupusa, pa je vjerojatno to jedan od razloga zašto sok svježeg kupusa pomaže i ubrzava iscjeljenje gastritisa.
ČEŠNJAK
Mnogobrojne studije su dokazale da češnjak učinkovito uništava bakteriju Helicobacter pylori.Glavni sastojak češnjaka je allicin koji posjeduje čudesno antibakterijsko, antivirusno i antigljivično svojstvo.
BRUSNICA
Brusnice uživaju veliko štovanje zahvaljujući pozitivnom učinku na mokraćne puteve, odnosno činjenici da smanjuju prijanjanje bakterija (E. coli) na unutrašnje stjenke mokraćnih puteva pa tako priječe nastanak bakterijskih infekcija mjehura. No, čini se da ove bobice zaslužuju i znatno veću popularnost. Istraživanja, naime, pokazuju da brusnice, zahvaljujući sadržaju vitamina C i antioksidandsu proantocijanidinu, sprječavaju prijanjanje bakterije H. pylori preventirajući tako nastanak peptičkog ulkusa.
Dodatno, pokazalo se da sok od brusnica potpomaže antibioticima u eradikaciji H. pylori. Istraživanje je objavljeno 2007. godine u časopisu Molecular Nutrition and Food Research, a u njemu je sudjelovalo 177 pacijenata sa infekcijom bakterijom H. pylori. Rezultati sugeriraju da ispijanje soka od brusnice tijekom i nakon tretmana antibioticima u trajanju od tjedan dana povećava eradikaciju bakterija za 10%.
Maslinovo ulje
Ekstra djevičansko maslinovo ulje je moćno oružje u borbi protiv bakterije H. pylori. Zahvaljujući bogatstvu antioksidansa polifenola, maslinovo ulje polučuje antibakterijsko djelovanje. Štoviše, istraživanje objavljeno 2007. godine u časopisu Journal of Agricultural and Food Chemistry pokazuje da fenolne komponente maslinovog ulja satima ostaju nepromijenjene i stabilne u kiselom okruženju želuca te da više od polovice fenolnih komponenata može difundirati u vodenu fazu želučanih sokova i ispoljiti snažnu anti-H. Pylori aktivnost. Iako nije poznata točna količina nužna za pozitivan učinak, znanstvenici vjeruju da je svakodnevna konzumacija maslinovog ulja sasvim dovoljna za borbu protiv H.pylori.
ORIGANO
Ulje divljeg origana djeluje na preko 25 vrsta bakterija i gljivica, a učinkovito je i kod bakterija otpornih na antibiotike.
Jogurt i Helicobacter pylori
Većina osoba jede jogurt jer im se sviđa okus te namirnice, no brojne studije koje su proučavale utjecaj konzumacije jogurta na zdravlje, pokazale su da je jogurt puno više od ukusne namirnice. Jogurt, naime, blagotvorno djeluje na brojne gastrointestinalne tegobe, a među ostalim može i suzbiti rast H. pylori u želucu. Naime, 2004. godine u časopisu The American Journal of Clinical Nutrition objavljena je studija koja je proučavala utjecaj konzumiranja jogurta s Lactobacillus i Bifidobacterium kulturama na rast H. pylori u 70 inficiranih ispitanika. Rezultati su pokazali da svakodnevno konzumiranje oko pola litre jogurta sa dodanim probiotičkim sojevima kroz period od mjesec dana uspješno reducira rast H. pylori.
Što izbjegavati od jela?
Smjernice za dijetu
Za svakog klijenta izrađujem individualnu terapiju prema trenutnoj dijagnozi i simptomima te je potrebno savjetovanje i kratki razgovor prije početka terapije ljekovitim biljem .
Imate li zdravstvenih tegoba a želite ih riješiti na prirodan način i očuvati vlastito zdravlje, obratite mi se sa punim povjerenjem .
Neven Carin ,
intuitivno energetski iscjelitelj, fitoterapeut , ljubitelj prirode i prirodnih metoda liječenja
e-mail: info@nevencarin.com - MOB: 091 565 4848
© 2016 nevencarin.com Sva prava pridržana. Izrada web stranica: lupusart.net