Na ovoj jednodnevnoj turi proći ćemo najljepše lokacije sa južne strane planine i piramide Rtanj. Prva točka nam je izvor rijeke Moravice. Rijeka Moravica je dugačka 60,4 kilometara, desna je pritoka južne Morave. Izvor rijeke se nalazi ispod planine Device, razlivenog je toka i potiče od mnoštva dubinskih izvora. Izvorska voda je hladna i čista.
U njoj ima rakova, pastrvi , krkuša, klenova, a poznato je da su se rakovi iz rijeke Moravice nekada mogli naći i na stolovima mnogih europskih gradova. U blizini izvora nalazi se i crkva Svetog Ilije koja je sagrađena zahvaljujući kneginji Persidi Karađorđević.
Ovdje sakupljamo vodu za našu kolekciju svetih izvora, za izradu SVETE VODE prema drevnim spisima koje učimo toga dana.
Sljedeća točka ovog područja nam je Seselačka pećina. Ulaz u pećinu je veliki i svi glavni hodnici su osvetljeni. Ima zanimljivih pećinskih ukrasa stalaktita, stalagmita i travertinskih kada. Također, u jednom dijelu pećine, pojavljuje se rijeka ponornica. Jednim od sporednih hodnika dolazi se do podzemnog jezera.
Vrmdžansko jezero je prelijepo prirodno jezero, podno čudesne planine Rtanj i na samo 15 km od ljekovite Sokobanje. Kažu da je Vrmdžansko jezero nastalo od velike kiše i topljenja lednika sa planine Rtanj.
Ovdje ostajemo u branju ljekovitog i magijskog bilja ovog područja kao npr: raskovnik, vilinska kosa, vilinsko sito, gospina trava, majčina dušica, rtanjski čaj i dr...
Na krečnjačkom rtu, u dolini Pakleša, nalaze se zidine drevnog Vrmaškog, odnosno Vrmdžanskog grada, koga mještani zovu još i Latinski grad, jer je iz rimskog doba i nastao je u periodu do 6. st., u vrijeme vladavine cara Justinijana. Podignut je zbog obrane ovog dijela vizantijske teritorije od prodora Avara i Slavena. Razoren je 1413. godine i to je sve što se o njemu zna u antropološko-demografskom pogledu.
Latinski grad građen je na nepristupačnim stijenama i bio je dobro utvrđen, pa Turci nisu mogli nikako da ga osvoje. Pored toga u gradu je bila dovedena voda i veća količina hrane. Postoje brojne priče, legende i mitovi o izgubljenom blagu koje se i danas prepričavaju. Stari, Vrmaški grad je i dan danas meta i destinacija lovaca na blago.
Crkva svete trojice - U narodu postoji priča da crkva datira iz 13. st, da je tri puta paljena, da je sadašnja sagrađena na starim temeljima na manastirskom imanju, da je bogomolju, u vrijeme zuluma drugovernika Turaka, spasao “ferman” turskog starješine iz Sokobanje, izdat u znak zahvalnosti za ozdravljenje sina, oboljelog od sumanutosti.
Uz crkvu stoji zvonara sa dva zvona. A sa brda pored crkve, na istok, jug i zapad, pružaju se veličanstveni pejzaži, a Sokobanja ispod planine Ozren vidi se kao na dlanu. Uz crkvu nalazi se i lokalni muzej tradicije ovog kraja kojeg posjećujemo i uživamo u razgledavanju starih novaca, odjeće, oružja, slika, uzoraka nekadašnjih soba i kuhinja i dr.
Nakon zanimljivog cjelodnevnog izleta odlazimo u nacionalni restoran Filotin pogled sa prekrasnim pogledom prema samoj planini i piramidi Rtanj a u blizini Vrmđanskog jezera. Ovdje možete kušati tradicionalna srpska jela.
Na povratku stajemo na lokalnom ljekovitom izvoru vode gdje si možemo natočiti vodu za piće te kod Vodenice dede Mije gdje se opskrbljujemo domaćim brašnom.